Ako na to: Správne čistenie nepremokavého moto oblečenia s membránou Gore-Tex®

Ako na to: Správne čistenie nepremokavého moto oblečenia s membránou Gore-Tex®
7. novembra 2018 František Zubal

Rada nepremokavého oblečenia americkej značky KLIM®, je vyrábaná s membránou Gore-Tex® a technológiou Guarantee to keep you dry® (garancia 100% nepremokavosti).

Ako teda správne očistiť a ošetriť moto oblečenie tak, aby ostalo aj naďalej plne funkčné, teda 100% nepremokavé?

Spokojne po jazde, schytali to iba gate

Obvykle sa k čisteniu moto oblečenia dostávame po letnej moto-sezóne. Ak chceme zachovať 100% vodeodolnosť tohto oblečenia aj na ďalšiu sezónu, je potrebné zvoliť správny postup vyčistenia moto oblečenia. Kľúčové je zachovanie jeho vlastností. Hodiť ho len tak do práčky s bežným oblečením rozhodne nepomôže funkčnosti nepremokavej membrány Gore-Tex®.

Membrána Gore-Tex® totiž nie je iba nejaká pláštenka, ktorá cez seba neprepustí vodu. Sú to miliardy natiahnutých vláken teflónu, popreplietané tak, že vytvárajú obrovské kvantum pórov. Tieto póry sú kľúčom k úspechu a funkčnosti membrány Gore-Tex®. Sú menšie než kvapky vody, tie teda cez membránu nepreniknú dnu, avšak sú väčšie než molekuly vodnej pary, takže tá sa pod membránou nehromadí. Vďaka tomu ostávaš stále v suchu, nepremokneš zvonku, no neostaneš ani mokrý od vlastného potu, ako by tomu bolo v prípade použitia bežného nepremoku.

Mikroskopický pohľad na membránu Gore-Tex®

Membrána však nie je jedinou bariérou, ktorá ťa drží v suchu a komforte. KLIM® laminuje membránu Gore-Tex® pod vrchný cordurovoý materiál, ktorý je upravený tak, aby vodu odpudzoval. Kvapky vody stekajú po povrchu oblečenia v maximálnej možnej miere. Preto oblečenie KLIM® funguje ako izolant. Vďaka tomu, že oblečenie vodu odpudzuje, v chladných podmienkach nestrácaš tak rýchlo teplo, ako by tomu bolo v prípade oblečenia nasiaknutého vodou.

Oblečenie by vodu nemalo nasiakať

Voda odvádza teplo 23 krát silnejšie ako vzduch. Preto potrebuješ mať oblečenie, ktoré už na povrchu odpudzuje vodu.  Na to slúži DWR – Durable Water Repellent, teda správne upravený povrch oblečenia. DWR sa pri používaní oblečenia stráca, zmýva, či skôr ničí. Špina, prach, blato… to všetko potláča funkčnosť membrány a  proste z času na čas oblečenie je potrebné umyť nie len z dôvodu, aby si nevyzeral ako prasiatko.

Najčastejšie budeš (asi) umývať svoje oblečenie, keď bude zjavne veľmi špinavé. Iba ho opláchni, opláchni hrubú špinu, aby vyzeralo dobre a nerieš nič viac. Jednoduchým pravidlom, kedy by si už mal svojmu oblečeniu dopriať poriadnu očistu je, keď nefunguje DWR.

Ako to zistíš? Jednoducho nastriekaj /napr. rozprašovačom/ na oblečenie vodu. Keď sa na ňom tvoria kvapky a voda po ňom steká preč,  je to OK. Ak oblečenie vodu nasiaklo, je potrebné riešiť ďalšie veci. DWR nefunguje, ty síce aj tak pravdepodobne nepremokneš, ale oblečenie ťa už nebude tak dobre izolovať.

Takže opäť. Moto oblečenie pekne umyjeme čistou vodou. Je potrebné z neho dostať preč všetku hrubú špinu. Postačí handra, jemné kefky.

Vyber všetko von z vreciek, povyberaj všetky chrániče a pozatváraj všetky zipsy.

Pred praním vyber všetky chrániče 

TIP: Dobre si zapamätaj odkiaľ si ktorý chránič vybral a ako bol založený v moto oblečení. Pri vysoko prepracovanom oblečení ako napríklad KLIM® Badlands Pro sú síce chrániče označené popisom kam patria, no ich správne opätovné umiestnenie nemusí byť taký jednoduchý proces, ako by sa zdalo.

Šup s oblečením do práčky. Ideálne do spredu plnenej práčky (zhora plnené sa neodporúčajú pre riziko zachytenia niektorej z častí oblečenia do mechanizmu zatvorenia bubna), ktorá má režim prania outdoor. Ideálne zvoliť nízku teplotu prania pri nižších otáčkach. Pozri visačku s inštrukciami priamo na oblečení.

NEPOUŽÍVAJ klasické pracie prostriedky, mydlá, bielidlá či aviváž. Môžeš si nimi ľahko zničiť membránu Gore-Tex®. Je nutné použiť na to špeciálny,najlepšie tekutý, prací prostriedok. Tento prostriedok musí byť označený ako vhodný prostriedok na pranie Gore-Tex® oblečenia!

Moto oblečenie vyber z práčky a nechaj voľne uschnúť. Až po kompletnom uschnutí aplikuj prípravok na obnovu DWR /impregnačný spray/.

Potom sa odporúča na 20 minút vložiť oblečenie do sušičky. To má pomôcť reaktivovať vrstvu DWR, avšak nemusí to stačiť. Zopakuj si teda test s postriekaním moto oblečenia s vodou, a ak vodu nasiaka, naimpregnuj opätovne oblečenie.

Stačí postriekať vodou, nemusíš hneď hľadať dážď (aj keď to je viac fun)

TIP: Naimpregnuj si moto oblečenie minimálne po každom praní. Cena impregnačného prostriedku je zanedbateľná oproti cene nového oblečenia. Pomôžeš tak značne predĺžiť funkčnosť nepremokavej membrány Gore-Tex®.

Moto oblečenie nežehli. Mohol by si si tak zničiť nie len povrchovú úpravu oblečenia, ale ho aj skrátka tepelne či mechanicky poškodiť.

Tak a máš to… oblečenie je opäť čisté, funkčné a pripravené na ďalšiu sezónu.

A poďho ako čistučký navoňaný frajer do novej sezóny 

 

 

Ak hľadáš skutočne nepremokavé oblečenie na motorku, pozri v našom eshope ponuku KLIM – 100% vodotesné s doživotnou zárokou.