Test moto oblečenia KLIM Badlands Pro v Chorvátsku

Test moto oblečenia KLIM Badlands Pro v Chorvátsku
9. apríla 2018 František Zubal

Značke KLIM som verný od roku 2014. Predošlé modely Traverse a Latitude nesklamali, ale Badlands Pro je predsa len iná liga. TOP LIGA. Už prvých pár týždňov v ňom znamenalo prežiť zimu, teplo, dažde, lejaky, hnusný vietor, omlátil som ho o kamene, vyváľal sa v blate a zvládlo aj vlny morskej vody.

KLIM Badlands Pro – vyraz kam chceš

Začnem trochou histórie. KLIM Traverse a Latitute so mnou prežili ďaleké on-road cestovanie, ale aj množstvo off-road kilometrov. Od Gibraltaru až po Nordkapp, od horúčav, po tisícky kilometrov v daždi. Môžem potvrdiť 100% nepremokavosť. Keďže sú to ale základné modely oblečenia KLIM, chýbajú im isté „fičúrky“. Badlands Pro je ďaleko premyslenejšie oblečenie a nebudeme sa klamať, vyzerá taktiež ďaleko lepšie.

„Už to nie je plechový monterkoidný mundúr, ale moderne vyzerajúce oblečko na motorku.“

Vyber si svoju vlastnú cestu

„Prvý kontakt ma trochu zarazil. Badlands Pro je proste ťažká váha. Musí byť, chráničov je tam dobludu, tú bundu a gate si proste musíš obliecť, aby si to všetko pochopil.“

Stiahneš pásky na bedrách, nohavice krásne držia aj bez trakov. V bunde je vnútri pás, ktorý stiahneš okolo brucha a zrazu je tá hmotnosť preč. Hybnosť v extrémnych ohyboch je obmedzená, predsa v ňom ale neplánuješ cvičiť jogu. Lebo na motorke všetko hraje ako má. Badlnads Pro je doslova tvojou súčasťou, sedí sa v ňom pohodlne, ešte lepšie jazdí v stupačkách. Obzri si ho na predajni a pozri detaily, ako sú vymyslené spoje medzi ramenom a rukávom. Koľko je tam záhybov, ako sú zošité kusy látky, je to skrátka premakané, páči sa mi to. Napriek jeho veľkosti sa v ňom necítim ako kozmonaut, ale ako motorkár.

Každý z nás chce aj dobre vyzerať, motorky sú radosť 

V Chorvátsku nám počasie celkom nevyšlo. Pri chladnom presune sa pod KLIM pekne oblečiem a je mi teplo. KLIM ako taký je založený na tom, že má človek jednu odolnú vrstvu, pod ktorú sa oblečie podľa počasia. Ak je teplo, stačí funkčné prádlo, no a keď je zima prídu vrstvy. Je ale úplne jedno, či počas dňa začne liať, alebo odbočíš mimo cestu, a chceš si dať trošku off-road. Otvoríš alebo zavrieš vetráky a je to.

KLIM Badlands Pro skrátka nepremokne

Majo si pri mori fotí svoje nové BMW R1200GS Rallye a ja mu motorku pekne posúvam. Prší a do toho riadne fúka. Vlny bijú o okraj a mňa neustále skrápa slaná voda. Občas fotím aj ja, oblečko dostáva zabrať. Kľačím v kameňoch, zalieva ma voda, akurát mi premokli čižmy ostatné je v suchu.

Nevadí ani morská voda

Našli sme krásnu šotolinku idúcu celým zálivom. Luxusné jazdenie, aj nám vyšlo slniečko. Zabudli sme však na príliv, a tak väčšina cesty neskôr mizne pod vodou. Radosť ako malé deti, voda špliecha na všetky smery. Krásne to prečistí nosovú dutinu. KLIM ma drží v suchu celý čas.

Keď miluješ jazdenie, prostredie ťa nezastaví

Iný deň, iná trasa kedy začíname za pekného počasia. Po pár kilometroch priletí fajnový dážď. Nič neriešim, iba sa pozerám na Maja, ako sa musí obliecť pokiaľ nechce celý premoknúť.

Niekto to rád komplikované

Do Chorvátska sme došli hlavne kvôli šotolinkám. Vyrážame do kopcov, ktorých vrcholky zakrýva ešte stále sneh. Mimo asfaltu sa však motáme už od prímorských dedín. V blate mi to hladkých gumách až tak nejde, ale trocha tlačenia nevadí. Neskôr otváram vetráky aby som sa veľmi nespotil.

Keď treba makať

„Konečne tu je systém vetrákov, ktorý reálne funguje.“

Veľké vetráky mal aj Traverse a Latitude, lenže keď boli otvorené doslova plápolali, vadilo to a nemal som pocit bezpečia. Badlands Pro je aj pri otvorených vetrákoch solídny kus oblečenia. Vetrákov je veľa a sú logicky rozmiestnené. Vždy majú vstup a výstup. Perfektný je aj systém, držiaci bundu otvorenú v krčnej časti. Treba sa ale hýbať, stačí aj malá rýchlosť a pekne ma odvetrá. Fakt je to na pohodu aj keď sa babreš veľa kilometrov po rozhorúčených kameňoch. Plusom je aj to, že väčšinu z vetrákov zavrieš alebo otvoríš aj počas jazdy, nepotrebuješ ani zastavovať.

Pohodička v sedle

„Keď začne pršať, zatiahneš zipsy a si v suchu. Verím tomu, že keď zvládli základné modely dlhodobo nepremoknúť, že to dá aj Badlands Pro.“

V jednej vrstve oblečenia je všetko okrem termo izolácie. Nemám rád keď je v oblečení nasilu daná taká tá hlúpa vložka, ktorá nijako nefunguje. Tu si dám svoje obľúbené funkčné oblečko, ktoré inak nosím na túry a je to. Badlnds Pro ma akoby chráni zvrchu, hlavne pred vodou.

Frajer na pumpe

Keď svieti slnko je pod horami celkom teplo. Pauza na pumpe, jazda ponad kaňon a už aj stúpame kilometrami šotolín. Užívame si jazdu ako sa patrí. Kamene, blato, sneh… na motorke treba makať ale úsmev, ktorý vyčarí radosť z jazdy, stojí za to.

Cestu ti môže skrížiť aj sneh

Oblečenie som pár krát škaredo odrel o kamene. No po umytí nevidieť žiadne poškodenie. Voda po ňom stále pekne steká aj sa z neho dobre zmýva blato. Soľ z predošlých dní neurobila žiadnu škodu. Veľký pád snáď ani nezažijem, ale tie menšie akoby sa ani nestali. Mám kde dať peňaženku, kľúče a iné drobnosti. Do vačku pre okuliare na pravom ramene si dávam vždy niečo pod zub. Nepríde mi rozumné dať tam práve okuliare. Na chrbte je integrované miesto pre vak na vodu.

Keď som hladný nikto ma nemá rád

Neviem čo prinesie KLIM v ďalšej generácii oblečenia Badlands, lebo tu je už asi všetko, čo môže adventure jazdec od oblečka chcieť. Vnímaným mínusom môže byť jeho hmotnosť, to je daň za skvelú ochranu a to, že je na tom oblečení všetko v jednej vrstve.

„Dovolím si povedať, že KLIM Badlands Pro je aktuálne to najdrsnejšie adventure oblečenie pre motorkárov.“

Jazdil som aj v iných top modeloch svetových výrobcov, ale nikde som nedostal takúto kombináciu. Kde je oblečenie totálne nepremokavé (bez toho aby som na seba hádzal ďalšiu vrstvu), zároveň mega odvetrané a je dostatočne praktické.

KLIM Badlands Pro je topka